• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
50 lat Zakładu Amoniaku w ANWILU

08-08-2022  

Włocławska spółka z Grupy ORLEN to firma z tradycjami. W tym roku spółka obchodzi swoje 56-lecie, a jednocześnie mija 50 lat od uruchomienia produkcji amoniaku.

Amoniak jest wykorzystywany w ANWILU na użytek własny i służy do wytwarzania nawozów azotowych 
- Anvistaru oraz Canvilu S i Canvilu Mg. Praca Zakładu rozpoczęła się w maju 1972 roku. Pierwszy sukces produkcyjny świętowano w 1989 roku, kiedy pracownicy wytworzyli pięciomilionową tonę amoniaku. Podwojenie tego wyniku nastąpiło w 2006 roku. Dzięki prowadzonej optymalizacji i poprawie wydajności procesu produkcyjnego, kolejne 5 milionów ton powstało w ciągu 12 lat, czyli w 2018 roku. Dziś, po pół wieku wytwarzania amoniaku w ANWILU, wynik produkcji Zakładu wynosi ponad 16 mln ton.

Obecnie nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego amoniaku czuwa załoga składająca 
się z ok. 120 osób. Od zawsze był to zespół oddany swojej pracy i profesjonalnie przygotowany. Nie bez znaczenia jest bogata, gromadzona przez lata zdobywanych doświadczeń wiedza, która stanowi cenną wartość przekazywaną kolejnym pokoleniom zatrudnionych w ANWILU.

Na przestrzeni pięciu dekad w całej firmie, a więc i w Zakładzie Amoniaku, dokonano wielu istotnych usprawnień i modernizacji. Jedną z ostatnich w kontekście realizowanej w ANWILU inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych nawozów, jest rozbudowa stacji przygotowania wody DEMI wraz z jednostką wody ultraczystej. Obecnie trwa testowanie instalacji pod kątem uzyskania odpowiednich parametrów wody, wkrótce będzie ona dostępna do wykorzystania dla pozostałych elementów infrastruktury powstającej trzeciej linii nawozowej.

​Z okazji jubileuszu 50-lecia Zakładu Amoniaku, na zaproszenie pracodawcy, siedzibę firmy odwiedzili byli pracownicy obszaru produkcji. Wielu z nich przez ostatnie dziesięciolecia sumiennie czuwało nad procesem produkcyjnym, a niektórzy pamiętają jeszcze początki i rozruch instalacji. Garść ich wspomnień można zobaczyć w okolicznościowym filmie, do obejrzenia którego serdecznie zachęcamy.


​​

 
 
 

Marki Grupy ORLEN