• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
ANWIL przeciera uczniom technologiczne ścieżki

28-12-2018  

Laureaci-I-edycji-konkursu-Ucze-sie-z-ANWILEM-www.jpgCo łączy układanie kostki Rubika, robotykę, chemię i fizykę? Poza magicznym światem liczb, stoi za tymi dziedzinami tajemnica wiedzy, która szczególnie dzisiaj – w przeddzień czwartej rewolucji przemysłowej – wyczekuje na spragnionych jej zagadkowości odkrywców. Dzięki konkursowi grantowemu Fundacji ANWIL dla Włocławka - „Uczę się z ANWILEM” kolejnych kilkuset uczniów z Włocławka i okolic otrzyma szansę poznania nauk ścisłych od ich najciekawszej – praktycznej – strony.
Poznaliśmy listę szkół i ich projektów edukacyjnych, których realizacja zostanie dofinansowana przez fundację korporacyjną włocławskiej spółki z Grupy ORLEN. Opublikowana na stronie Fundacji ANWIL dla Włocławka informacja o wynikach trzeciej edycji konkursu grantowego „Uczę się z ANWILEM” przedstawia listę przedsięwzięć, które przeprowadzone zostaną w 11 szkołach.
ABC Robotyki, Fabryka wiedzy czy też Być jak Leonardo… to tytuły tylko niektórych z działań, jakie zostaną zrealizowane dzięki grantom. Uczestnicy dofinansowanych projektów, w zależności od poziomu wiedzy i profilu nauczania, poznawać będą różne dziedziny nauk ścisłych w formie możliwie najbardziej interesującej oraz dostosowanej do ich potrzeb. I tak na przykład uczniowie Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku zaprojektują, a następnie skonstruują drona z kamerą oraz robota mobilnego, pracując w grupie warsztatowej pod nazwą Konstruktorzy przyszłości. Młodzi pasjonaci informatyki z Zespołu Szkół nr 11 we Włocławku poznają zasady działania technologii kodów QR, korzystając z nowoczesnego tabletu. O tym, jak ścisły związek z robotyką ma wciąż popularne układanie kostki Rubika przekonają się natomiast uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza, biorąc udział w projekcie Świat nauki w Długoszu - robotyka, analityka i kostka Rubika. Dofinansowanie w ramach programu, poza szkołami z Włocławka, otrzymała także Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubaniu.
Chociaż przekrój tematyczny proponowanych działań jest szeroki i w wielu przypadkach skupia się wokół wąskiej specjalizacji, to daje szansę  na łatwe i przyjemne przyswojenie przez uczniów  wiedzy przekazywanej w praktyczny, a jednocześnie nowatorski sposób. Tworzenie ciekawych metod nauczania to właściwie istota naszych wysiłków w tym zakresie – podkreśla Bożena Cichocka, prezes Fundacji ANWIL dla Włocławka i dodaje: ­- Tylko rozbudzanie ciekawości i chęci do praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy w codziennym życiu stwarza odpowiedni grunt pod tworzenie innowacji. Na tym polu odnajdujemy w Fundacji ANWIL dla Włocławka swoją szczególną rolę. Wspomagamy nauczycieli w przetarciu technologicznych ścieżek, na które zapraszani są następnie ich uczniowie, bo to oni w swoim dorosłym życiu odpowiadać będą za rozwiązania przyszłości - niewykluczone, że pracując w ANWILU.
Program grantowy „Uczę się z ANWILEM” realizowany jest od 2016 roku. Kwota dotychczas, wliczając także tę edycję, udzielonego wsparcia dla włocławskich i okolicznych szkół oraz organizacji pożytku publicznego przekroczyła już 400 tys. zł, umożliwiając tym samym realizację prawie 40 projektów edukacyjnych.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN