• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
ANWIL sponsorem konferencji Nafta/Chemia 2016

08-12-2016  

Konferencja Nafta/Chemia jest jednym z kluczowych spotkań przedstawicieli branży naftowej i chemicznej, inwestorów zagranicznych, ekspertów oraz polityków zaangażowanych w tworzenie i realizację polityki gospodarczej państwa. W tegorocznej edycji wydarzenia w roli panelisty wziął także udział Jacek Podgórski, Prezes Zarządu naszej spółki.

Grupa PTWP, wydawca miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl, zorganizowała 6 grudnia w warszawskim hotelu Sheraton konferencję Nafta/Chemia. Wydarzenie to po raz kolejny stało się miejscem ożywionej debaty na temat wyzwań, jakim polski sektor chemiczny będzie musiał w najbliższym czasie stawić czoła. W panelu pt. Konkurencyjne produkty polskiej chemii na europejskim i światowym rynku wziął udział Jacek Podgórski, Prezes Zarządu naszej spółki. Pozostałymi uczestnikami dyskusji byli Sławomir Brzeziński, Wiceprezes Zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A., Michał Ciszak, Prezes Zarządu Procam Polska, Grzegorz Czul, Prezes Zarządu Fluor S.A. oraz Janusz Wiśniewski, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. Moderatorem rozmowy był Marcin Jędrzejewski z The Boston Consulting Group.

W trakcie dyskusji paneliści zastanawiali się m.in. nad tym, co wyróżnia polską produkcję chemiczną, jakie są jej przewagi, a jaki słabości stosunku do światowych konkurentów, co trzeba i warto zmienić w ofercie krajowych producentów, dlaczego warto dywersyfikować produkcję, a także jak sfinansować nowe inwestycje.

W ich opinii polska chemia to wciąż w większości wyroby wielkotonażowe, które stanowią około 75 proc. produkcji. Tymczasem krajowi producenci powinni w większym niż dotychczas stopniu rozwijać produkty wysokomarżowe, które umożliwiają efektywne konkurowanie ze światowymi liderami.

- Wysokomarżowe produkty to potężny impuls dla branży. Dają zyski i zatrudnienie. Oczywiście kluczem jest posiadanie zaplecza naukowego. Jako przykład dobrego podejścia do chemii mogę dać Niemcy. Tam w branży pracuje ponad 500 tys. osób. Niemiecki przemysł chemiczny cieszy  się wysokimi zyskami, a marże brutto sięgają 10-14 proc. – mówił Janusz Wiśniewski.

Zdaniem uczestników dyskusji to właśnie postawienie na wysokomarżowe produkty jest właściwym kierunkiem rozwoju krajowych firm chemicznych, ponieważ Polska jest pozbawiona dostępu do taniej energii oraz zasobów surowca.

Na ten aspekt zwrócił uwagę Jacek Podgórski: - Zwyżki cen gazu w ostatnim czasie podyktowane były m.in. wzrostem cen ropy oraz prognozami niższych niż w latach poprzednich temperatur w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo niepewność na rynkach powodowały wypowiedzi Rosjan dotyczące możliwości ograniczenia lub wstrzymania tranzytu gazu na zachód Europy przez Ukrainę. Również stan napełnienia magazynów na Ukrainie, aktualnie wynoszące około 45 proc., podczas gdy pozostałe kraje mają zapasy na poziomie dużo wyższym, bo poniżej 90 proc. jest odbierany przez rynek jako niepokojący. Istotnym elementem, który może wpłynąć i zapewne wpłynie na sytuację jest wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. Jego zapowiedzi wskazują, że planuje on zniesie bariery w zakresie eksploatacji złóż ropy i gazu ziemnego (szczelinowanie hydrauliczne), które zostały narzucone przez obecną administrację. W wyniku tego możemy spodziewać się uruchomienia nowych kopalń, co prawdopodobnie będzie wywierać jeszcze większą presję na obniżanie ceny ropy naftowej na globalnych rynkach. Jednym z celów, stawianych sobie przez Trumpa, jest walka z bezrobociem, a zniesienie barier eksploatacyjnych złóż ropy i gazu ma umożliwić powstanie wg analiz, na które prezydent elekt się powołuje, nawet kilka milionów nowych miejsc pracy.

Paneliści byli zgodni co do tego, że polskie firmy chemiczne mają się jednak czym pochwalić. Zdaniem uczestników dyskusji  jakość polskich nawozów (zwłaszcza saletrzanych) sprawia, że znajdujemy się w ścisłej światowej czołówce.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN