• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Dzięki ANWILOWI bezpieczniej także na wodzie

21-12-2017  

fot-lodz-wopr.jpgWłocławski WOPR zaprezentował dziś specjalistyczną łódź motorową, dzięki której jeszcze szybciej i sprawniej będzie mógł nieść pomoc amatorom sportów wodnych, statkom żeglugi towarowej, prowadzić akcje ratunkowe w przypadku wystąpienia powodzi, a także monitorować czystość Wisły oraz Zalewu Włocławskiego. W jej zakupie partycypował ANWIL, który przekazał na ten cel 50 tys. zł.

Działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Włocławka to jeden z obszarów aktywności ANWILU w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Chemiczna firma od 2013 r. organizuje akcję „Odblaskiem po oczach”, której celem jest popularyzacja noszenia elementów odblaskowych przez najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Teraz przedsiębiorstwo postanowiło zadbać także o bezpieczeństwo korzystających z wód Wisły oraz Zalewu Włocławskiego, dofinansowując zakup specjalistycznej łodzi motorowej do ratownictwa wodnego przez włocławski WOPR.

- Przy silnych wiatrach na Zalewie Włocławskim tworzą się fale o wysokości 1,5 m, dlatego, aby ratownicy mogli skutecznie i bezpiecznie dla siebie oraz poszkodowanych prowadzić akcje ratownicze, niezbędne było uzupełnienie naszego wyposażenia o jednostkę sprawnie działającą nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych, z jakimi przychodzi nam się mierzyć na tym akwenie.- mówi Sławomir Mularski, Prezes włocławskiego WOPR.

Nowo zakupiona łódź motorowa mierzy 11,4 m, a łączna moc jej dwóch silników wynosi 600 KM. W kabinie, w której jednocześnie zmieści się sześciu ratowników, znajduje się także miejsce do transportowania na noszach osób poszkodowanych. Wyposażona jest m.in. w echosondę ze skanerem bocznym, umożliwiającym szybkie badanie dna podczas poszukiwań osób zaginionych, motopompę do wypompowywania wody, zapory olejowe, żuraw z koszem do podnoszenia poszkodowanych z wody oraz sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych. Jednostka będzie wykorzystywana również do monitorowania czystości Wisły podczas patroli, które ratownicy regularnie wykonują w okolicach zakładów przemysłowych usytuowanych bezpośrednio nad rzeką.

Beata Krupińska, Dyrektor ds. Prewencji i BHP w ANWIL S.A. podkreśla: - W kontekście prowadzonej przez ANWIL działalności biznesowej, jak i realizowanych inicjatyw CSR kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa nie tylko naszym pracownikom, ale również  społeczności lokalnej są dla nas priorytetem. Jedną z pięciu najważniejszych wartości Grupy ORLEN są LUDZIE, i dlatego dofinansowanie zakupu specjalistycznej łodzi dla włocławskich ratowników doskonale wpisuje się w przyjętą przez nas strategię.

Koszt zakupu łodzi wyniósł 600 tys. zł. 75 proc. tej kwoty włocławski WOPR otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu. Pozostałe środki pochodziły od prywatnych darczyńców i sponsorów, z których grona największą sumę, wynoszącą 50 tys. zł, przekazał ANWIL.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN