• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Młody sokół ma już imię

25-08-2020  

Zakończył się konkurs na wybór imienia dla sokoła wędrownego, który w tym roku wykluł się na terenie ANWILU. Od uczestników otrzymaliśmy blisko pół tysiąca zgłoszeń.


Zaangażowanie i kreatywność sprawiły, że komisja konkursowa miała niełatwe zadanie. Wśród zgłoszonych pomysłów znalazły się m.in. takie jak: Canwilek, Kujawiak, Wacławek czy Azotek. Wygrało imię AMON.

Zgłoszona przeze mnie propozycja imienia nawiązuje z jednej strony do amoniaku, który jest produkowany w ANWILU, z drugiej zaś jest odwołaniem do mitologii egipskiej. Mam nadzieję, że AMON będzie w przyszłości silnym i pięknym okazem – wyjaśnia Piotr Kaniewski, laureat konkursu.


Bóg o imieniu AMON jest symbolem niewidzialnej, boskiej siły twórczej, która przejawiała się m.in. w życiodajnych elementach natury, takich jak powietrze, wiatr czy ciepło promieni słonecznych wpływających na wzrost płodów rolnych. Sokół, którego właśnie nazwaliśmy, to 43. pisklę, jakie wykluło się na terenie zakładu w historii ANWILU. Znajdujące się tu gniazdo jest jednym z najstarszych stanowisk lęgowych sokoła wędrownego w Polsce. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy za włączenie się do zabawy. Zwycięzcy konkursu gratulujemy, w jego ręce już wkrótce trafi wysokiej klasy lornetka NIKON Monarch5 12x42.

Inicjatyw na rzecz środowiska naturalnego w podejmowanych przez ANWIL działaniach jest więcej.
Od blisko 20 lat firma uczestniczy w międzynarodowym Programie „Odpowiedzialność i Troska”. Koncentruje się on na poszukiwaniu rozwiązań służących oszczędności energii, zmniejszeniu produkcji odpadów, ścieków i redukcji emisji zanieczyszczeń. Jednym z flagowych projektów tego programu jest akcja „Drzewko za butelkę”. Dzięki ANWILOWI, już od 17 lat, dzieci z lokalnych szkół zbierają zużyte butelki PET, które następnie kierowane są do recyklingu. Inna, ciekawa inicjatywna ekologiczna, to projekt „Pan Karp zarybia Wisłę”. Został on doceniony m.in. przez Ministerstwo Rozwoju, które umieściło go na liście 30 najwartościowszych projektów ekologicznych ostatniego 30-lecia. Spółka współpracuje także ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Efektem tych działań jest zaangażowanie ANWILU w program restytucji zagrożonego gatunku, jakim jest sokół wędrowny.​ 

 
 
 

Marki Grupy ORLEN