• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Nowe wozy bojowe strażaków ANWILU

06-09-2010  Informacje

​W jednostce Zakładowej Straży Pożarnej w ANWILU S.A. 3 września br. miało miejsce poświecenie i przekazanie do służby nowych specjalistycznych pojazdów samochodowych.

Zwiększony zakres obowiązków czeka Zakładową Straż Pożarną w ANWILU S.A., wynikający z rozszerzenia ich działalności na instalacje budowanej przez PKN ORLEN Wytwórni Kwasu Tereftalowego. W związku z tym zaistniała potrzeba doposażenia strażaków w sprzęt służący do ich codziennych zadań i wzmocnienia siły „bojowej” jednostki.
 
Pierwszy z samochodów otrzymali oni jeszcze w kwietniu. Jest to ciężki wóz wodno-pianowy marki Scania, zabierający jednorazowo 8 ton środka pianotwórczego i 4 tony wody, wyposażony w działko o wydajności 4000 l/min, sterowane automatycznie przy pomocy pilota.
 
Drugi z pojazdów, to nowoczesny i wysoce specjalistyczny podnośnik hydrauliczny marki BRONTO SKYLIFT produkcji fińskiej, zamontowany na podwoziu Volvo, o możliwości wysuwania ramienia na wysokość 53 m. Dla zobrazowania możliwości technicznych tego sprzętu dodajmy dla przykładu, iż jedenastopiętrowe bloki mieszkalne tzw. szafy, mają wysokość ok. 32 m i jeszcze to, iż strażacy z miejskiej PSP dysponują podnośnikiem sięgającym „zaledwie” 40 m.  Z kosza umieszczonego na jego końcu, w którym mieści się 4 strażaków, podawać można strumień środka gaśniczego dzięki zamontowanemu działku o wydajności 6000 l/min.
 
Przekazania nowego sprzętu dokonał Remigiusz Paszkiewicz, p.o. Prezesa Zarządu ANWILU S.A. W uroczystościach wzięli udział goście z PKN ORLEN z Piotrem Mironiukiem, Zastępcą Komendanta Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN S.A. Licznie reprezentowana była także Państwowa Straż Pożarna. Na uroczystości do ANWILU przybyli: st. bryg. Paweł Frątczak, Rzecznik Komendanta Głównego PSP, bryg. Krzysztof Michałowski, Z-ca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Grzegorz Świątkowski, Komendant Miejski PSP we Włocławku i jego zastępca bryg. Robert Majewski.
 
Poświecenia nowych wozów bojowych straży dokonał Ks. Prałat Stanisław Waszczyński, proboszcz Bazyliki Katedralnej we Włocławku.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN