• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Obok tych zdjęć nie można przejść obojętnie

04-11-2016  

Wernisaż Grand Press Photo 2016 – z udziałem Jacka Turczyka (jednego z laureatów tegorocznej, XII edycji konkursu) – odbył się w czwartek (3 listopada) w Galerii „Beczkownia” w Centrum Kultury „Browar B.” Najlepsze zdjęcia prasowe 2015 r. zagościły we Włocławku na specjalne zaproszenie ANWILU.

Zwiedzający ekspozycję obejrzeli 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży w 8 kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny, Kultura i człowiek, a także zwycięski projekt długoterminowy. Najlepsze fotografie zostały wybrane przez jury spośród kilku tysięcy prac wykonanych od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r.

Wśród nagrodzonych znalazły się zdjęcia wykonane przez gościa specjalnego wernisażu – Jacka Turczyka, przedstawiciela Polskiej Agencji Prasowej, na co dzień zajmującego się przede wszystkim fotografią polityczną. Zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy wykonane podczas audiencji u papieża Franciszka w Pałacu Apostolskim w Watykanie pozwoliło fotografowi zająć III miejsce w konkursie w kategorii Ludzie. Natomiast reportaż o śwince Lilly II nagrodę w kategorii Życie codzienne.

- Co najmniej raz w roku pozwalam sobie na odskocznię od fotografii politycznej. Bywa tak, że szukam tematów zdjęciowych, a czasami one same do mnie trafiają. Tak było ze świnką Lily. Na bohaterów tego reportażu natknąłem się zupełnie przypadkowo. Spotykałem się z nimi, poznawałem, nie robiąc żadnego zdjęcia. Po kilku wizytach w ich domu, chwyciłem za aparat. Chciałem pokazać w naturalny i radosny sposób świnkę żyjącą w bloku. Tak powstał reportaż o Lily oraz opiekującej się nią rodzinie warszawiaków. Zdjęcia zostały docenione przez niezależne jury Grand Press Photo, co oczywiście cieszy, ponieważ jest to rodzaj potwierdzenia dla nas – pasjonatów fotografii, że to robimy jest dobre. – podkreśla Jacek Turczyk, fotograf Polskiej Agencji Prasowej.

Partnerem cyklu wystaw pokonkursowych XII edycji Grand Press Photo jest ANWIL. Nagrodzone fotografie prezentowane są na płytach Anwipor ® produkowanych przez włocławską spółkę.

Obecny na wernisażu Paweł Wochowski, dyrektor ds. komunikacji i marketingu ANWIL podkreślił: - W strategii naszej spółki łączymy działania biznesowe z aktywnością spod znaku szeroko definiowanej społecznej odpowiedzialności biznesu,  wspierając także przedsięwzięcia o charakterze artystycznym oraz  kulturalnym. Czynimy to zarówno poprzez Fundację ANWIL dla Włocławka, jak i samodzielnie, czego przykładem w tym roku  jest m.in. objęcie mecenatem Chóru Canto, a także zostanie partnerem cyklu wystaw pokonkursowych XII edycji Grand Press Photo.

Prace finałowe do kwietnia przyszłego roku będą eksponowane łącznie w piętnastu polskich miastach. Włocławianie będą mogli zwiedzać wystawę Grand Press Photo 2016  w Centrum Kultury „Browar B.” do 16 listopada włącznie.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN