• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Strategia dla Polskiej Chemii

12-09-2008  Informacje

Szanowni Państwo,
 
            W ostatnich dniach spotkaliście się Państwo z różnymi informacjami dotyczącymi
budowania strategii dla Polskiej Chemii. Informacje na ten temat można znaleźć zarówno w
prasie codziennej jak i w prasie branżowej. Branża chemiczna od lat liczyła, że integratorem w chemii będzie PKN ORLEN SA. Aktualnie Zarząd ORLENU finalizuje prace dotyczące strategii całego Koncernu.
Kluczowym dla ANWILU zagadnieniem jest przyjęcie strategii dla segmentu chemicznego. W środę, w Tarnowie odbyła się, będąca jednocześnie częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy, konferencja prasowa  ministra Skarbu Państwa Pana Aleksandra Grada, na której poinformował on o pełnej prywatyzacji spółek chemicznych.
 
Jednocześnie Minister Grad ogłosił strategię dla sektora tzw. wielkiej syntezy chemicznej, która zakłada podział tego sektora na dwie grupy. W skład pierwszej grupy weszłyby Ciech, Zakłady Azotowe w Tarnowie i w Kędzierzynie. Do drugiej grupy - Polskie Górnictwo Naftowe  i Gazownictwo oraz Zakłady Azotowe w Puławach i Zakłady Chemiczne w Policach. Wszystkie spółki należące do obu grup zachowałyby swoją odrębność.
 
Pan Marek Karabuła – prezes Nafty Polskiej, której Ministerstwo Skarbu Państwa zleciło opracowanie założeń strategii dla spółek chemicznych stwierdził, iż z informacji jakie docierają do Nafty Polskiej wynika, że ORLEN mógłby się wycofać z konsolidowania sektora chemicznego i sprzedać ANWIL. Nafta Polska wita tę inwestycję z zainteresowaniem. Zdaniem prezesa Karakuły ANWIL, po sprzedaży, dołączyłby do pierwszej  z wymienionych grup . Prace w ORLENIE nad ostatecznym kształtem strategii jeszcze trwają i jak  zapowiedziało kierownictwo Koncernu, zostanie ona zaprezentowana na przełomie października i listopada. Na dzisiaj nie można więc jednoznacznie ani potwierdzić ani zaprzeczyć, że ORLEN dokona sprzedaży ANWILU.
Informujemy, że Zarząd ANWILU SA dołoży wszelkich starań, aby w przypadku ewentualnych zmian właścicielskich, zostały one przeprowadzone sposób gwarantujący pełne bezpieczeństwo funkcjonowania grupy kapitałowej ANWIL oraz zapewniający możliwości jej dalszego rozwoju.
 
 
 
         Zarząd
        ANWILU SA
 

 
 
 

Marki Grupy ORLEN