• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
W ANWILU zabrzmią syreny alarmowe. Spokojnie, to tylko ćwiczenia!

05-12-2016  

W najbliższą środę (7.12.2016 r.) ANWIL we współpracy z Państwową Strażą Pożarną przeprowadzi ćwiczenia  z zakresu ratownictwa chemicznego, sprawdzające funkcjonowanie wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego. Ich elementem będzie przetestowanie syren alarmowych oraz świateł blokadowych ruchu kołowego na drodze krajowej nr 91.

Ze względu na specyfikę produkcji chemicznej ANWIL co najmniej raz w roku dokonuje przeglądu wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego, a Zakładowa Straż Pożarna ANWIL S.A. (ZSP) wspólnie z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej (PSP) sprawdza swoje przygotowanie do zwalczania i usuwania ewentualnych skutków awarii przemysłowej.

Wspólne ćwiczenia strażaków z Zakładowej i Państwowej Straży Pożarnej mogą być aplikacyjne lub przybrać formę manewrów. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której ich uczestnicy podejmują decyzje w odpowiedzi na zdarzenia przedstawione w scenariuszu, będąc  na sali szkoleniowej. Natomiast manewry odbywają się na terenie zakładu i często również terenach przyległych.

W ubiegłym roku ANWIL oraz jednostki PSP sprawdzały swoją sprawność w trakcie warsztatów aplikacyjnych,  podczas gdy w tym wybrano formę manewrów. W ich trakcie zostanie ocenione wyszkolenie ratowników ZSP ANWIL, stan gotowości operacyjno-technicznej sił i środków zadysponowanych do ćwiczeń oraz współdziałanie poszczególnych służb. Zostaną również przetestowane syreny alarmowe oraz światła blokadowe ruchu kołowego na drodze krajowej nr 91.

Piotr Mironiuk, Komendant Zakładowej Straży Pożarnej ANWIL S.A. podkreśla, że: - Ćwiczenia są niezwykle istotnym i stałym elementem naszej pracy. Umożliwiają sprawdzenie i aktualizację planów działania, jakie opracowujemy na ewentualność różnego rodzaju zdarzeń, naszą wiedzę oraz przygotowanie psychofizyczne. Natomiast w przypadku ćwiczeń z Państwową Strażą Pożarną dodatkowo mamy okazję testować i doskonalić naszą współpracę, dzięki czemu jesteśmy lepiej przygotowani na wyzwania, z jakim być może przyjdzie nam się wspólnie mierzyć.  

 
 
 

Marki Grupy ORLEN